Gdzie szukać pomocy

Dla garstki rodziców dziecko, które zasiada przed monitorem komputera stanowi stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa. Jednak nie zawsze są świadomi tego, że ich dzieci mogą paść ofiarom cyberprzemocy ze strony otaczających ich rówieśników, natknąć się na niewłaściwe treści czy też wpaść w sidła internetowego przestępcy. Dość często zdarza się, że dzieci popadają w uzależnienie związane z przebywaniem w wirtualnym świecie. Takie zachowanie powoduje, że świat rzeczywisty staje się dla nich wrogiem i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich stanowi dla nich wielki problem. Zwykle są negatywnie nastawieni do otaczającego ich świata. Nie ukrywajmy zatem, że popadanie w ową skrajność niesie za sobą fatalne skutki.
Więc jak należy sobie radzić, gdy rodzic dostrzega narastający problem?


  •  Posiadanie czujnego oka. - Chcielibyśmy nakłonić przede wszystkim do tego aby poświęcić znacznie więcej uwagi na to, po co dzieci sięgają do internetu. Jednym z ważniejszych działań, to nauczenie dziecka, jak powinno posługiwać się w wirtualnym świecie i jak samodzielnie powinno zacząć dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Równie ważne jest przekazanie informacji dotyczących tego, jak odróżniać od siebie przesiew informacji, które są bujdą, a które stanowią szereg wartościowych informacji. W ten sposób oddalamy dziecko od zetknięcia się niebezpieczeństwem. Chociażby wylewanych frustracji ze strony trolli internetowych*. Należy jednak pamiętać, że zupełne odcięcie go od internetu nie jest kluczem do rozwiązywania problemu, szczególnie, że na każdym kroku możemy połączyć się z innymi sieciami. Sęk tkwi w pokazaniu dziecku czym tak naprawdę jest internet.  
  • Szczera rozmowa. - Jeśli dostrzeżemy niepokojące zachowania ze strony dziecka, pierwszym krokiem do podjęcia jakiegokolwiek działania, jest rozmowa. Należy ją odbyć w sprzyjających warunkach, aby nic nie stanowiło rozproszenia ze stron zewnętrznych.  Jednak dużym prawdopodobieństwem jest, że dziecko podczas poruszania tematu sprzyjającego problemu może zareagować agresją lub krzykiem. W takich przypadkach nie należy zagłuszać i atakować. Można odczekać burzę złości i myśli, jakie mogą towarzyszyć dziecku. Powolnymi i delikatnymi krokami powinno się dojść do rozwikłania problemu. W zależności od poziomu problemu - należy podejmować kroki np. na tle prawnym. 
  • Zgłoszenie się do odpowiednich służb. - Jeśli problem jest wystarczająco poważny, należy zgłosić się do służb, którym przysługuje prawo do prawnej pomocy. Zachodzącego przestępstwa nie należy bagatelizować. Jednak pamiętać również należy o tym, że szkoła jest naszym sprzymierzeńcem. 
Zamieszczamy również numery, które proponują bezpłatną i anonimową pomoc w zakresie niebezpieczeństw czy też bezpośrednio skierowany do młodzieży, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dzieci.
116 111 - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. 

Zachęcamy również do obejrzenia filmiku dotyczącego unikania zagrożeń w cyfrowym świecie, który jest przeznaczony dla rodziców: 


*troll internetowy - Pewien rodzaj ludzi, którzy szukają pretekstu do wywołania kłótni tudzież w ostentacyjny sposób próbujący wywołać bezsensowne dyskusje. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright © Cyfrowy Korczak - Cybernauci | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com