Garść porad

W tym wątku pragniemy podzielić się informacjami oraz poradami dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Zamieścimy tutaj również garść porad odnoszących się do tego, jak rodzice powinni unikać niebezpieczeństw czyhających w czeluściach internetu.


  1. Należy uczyć dzieci bezpiecznego korzystania z internetu. Wykazanie się wiedzą może stanowić sposób na uniknięcie przez dziecka niebezpieczeństw. Nie należy się obawiać, że nieposiadany jest duży zakres wiedzy czy kompetencje. Rozmowy w zakresie tych tematów pozwalają budować relację, zaufanie czy też więź między dzieckiem. 
  2. Trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu komputera. Ważne jest, aby co jakiś czas sprawdzać ważność licencji antywirusowych oraz czy nie pojawiają się nowe aktualizacje. Pozwala to na ochronę komputera przed niechcianymi wirusami. 
  3. Bezpiecznym posunięciem byłoby tworzenie kopii zapasowych swoich danych. Na przenośnych nośnikach wydaje się to być najbardziej rozsądne i bezpieczne. 
  4. Pamiętać trzeba o regularnych zmianach haseł na portale społecznościowe. Hasło musi zawierać małe oraz wielkie litery. Poza tym ciąg cyfr i znaków specjalnych. Pozwala to na zabezpieczenie kont na wszelakich stronach. Niektóre z nich oferują również możliwość logowania się i jednocześnie w ramach weryfikacji - wpisywania kodu, który przyjdzie Smsem.
  5. Jeśli wśród reklam pojawią się takie, które wzbudzają podejrzenie - nie należy w ogóle w nie wciskać. Natomiast jeśli zdarzy się to przypadkowo - trzeba pamiętać, aby nie podawać żadnych danych osobowych. 
  6. Wielu z nas korzysta z przenośnych urządzeń elektronicznych, jak chociażby tablety czy telefony dotykowe. Aby móc w pełni wykorzystać jego funkcje, korzystamy z możliwości pobierania aplikacji. Brzmi fantastycznie, aczkolwiek trzeba pamiętać, żeby pobierać je ze znanych i sprawdzonych źródeł. Zwykle możemy znaleźć tam sporo opinii dotyczących konkretnych aplikacji, co pozwala również na identyfikację. 
  7. Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy przeczytać regulamin korzystania z konkretnych usług internetowych i portali społecznościowych. 
  8. W celach bezpieczeństwa lepiej nie dzielić się numerami kart z dzieckiem. Jeśli takowa sytuacja wyniknie, najlepiej porozmawiać z nim i sprawdzić źródło. Jeśli chodzi o zakup czegokolwiek - po sprawdzeniu i zatwierdzeniu, można dokonać bezpiecznych transakcji. 
  9. Jeśli ktokolwiek zauważy możliwe zmiany na komputerze, jak na przykład zawieszanie się czy też powolne reagowanie, należy to sprawdzić. Powstaje możliwość, że komputer jest zawirusowany. 
  10. Sprawdzaj co jakiś czas strony, jakie zostały odwiedzane przez dzieci. Jeśli dostrzeżono treści, które nie są dozwolone, niezwłocznie należy porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić sytuację. 
  11. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek przestępstwa w internecie wobec kogokolwiek, należy to zgłosić odpowiednim służbom. Nie należy być obojętnym na jakąkolwiek krzywdę. Może zdarzyć się, że ofiarą przemocy może stać się nasze dziecko. 
Zalecam również do obejrzenia tego filmiku w języku angielskim. Posiada polskie tłumaczenie w formie napisów. Najpewniej włączą się automatycznie, jednakże w razie nie wystąpienia ich - przy pasku odtwarzania trzeba nacisnąć biały prostokąt, w które są wpisane drobne kwadraty i prostokąty. To umożliwi obejrzenie go z polskim tłumaczeniem. Film przedstawia eksperyment, który miał na celu pokazania, jakie mogą czekać na nas niebezpieczeństwa w sieci. 




0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright © Cyfrowy Korczak - Cybernauci | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com